Zapraszam wszystkich zainteresowanych do kontaktu ze mną na poniższy adres:

 

strona_-_wizytowka.jpg

Zachęcem do kontaktu

Wszelkie informacje i uwagi dotyczące strony WWW i linii wielkopolskiej Rodziny Zmysłowskich proszę pisać na adres:

 luxor

 

Poszukuję informacji o nazwiskach Pietrzak (Mchy), Okupniak (Poznań, Lusowo), Michalak (Iwno, Czerleino), Wower i Wawer (Modrze), Sobieralski (Buk, Opalenica) no i oczywiście Zmysłowski (Poznań, Wysocko Wielkie, Ostrów Wlkp, Parczew o/Ostrów Wlkp)

 

 znaczek.png

lub do kontaktu z Leszkiem Zmysłowskim w sprawie linii mazowieckiej

 

cooltext1213390332

W latach 80-tych dostęp do sprzętu turystyczno/harcerskiego był utrudniony a i to co się udało zdobyć nie było najwyższej jakości. Dlatego kiedyś z kumplem wpadliśmy na pomysł aby zrobić sobie porzadne noże. Kumpel załatwił stal, miał być resor ale udało się załatwić dobry płaskownik, wyciął kształ mój tata dorobił rączki wycięliśmy ząbki i powstał nożyk który przewyższał jakością i funkcjonalnością standardową finkę harcerską, która tępiła się od krojenia chleba i wyginała się przy smarowaniu masłem :)

Finka

 

Teraz postanowiłem powtórzyć wykonanie noża z piły tarczowej do cięcia drewna. Wybrałem parę wzorów noży - na tarczy zmieściły się dwa większe i trzy mniejsze. Noże powstały ze starej tarczy firmy KBK SUPER HART 2020 MICRO HV10

1

2

 

Wzory dopasowałem do tarczy, żeby maksymalnie wykorzystać powierzchnię.

3

8

4

 

Do góry nóz po wstępnym szlifowaniu i nadaniu kształtu na kole szlifierskim.

5

 

Udało mi się załatwić parę kawałków drewna na rękojeść, m.in. wiśnia, iroko i z domowego parkietu merbau :)

6

 

Stal okazała się dość twarda na powyższe otwory w dwóch mniejszych nożach poszły 4 wiertła i 1/2 koła szlifierskiego (musiałem je obrócić aby wystarczyło na pozostałe noże)

7

 

Powyżej na mniejszym nożu drewno merbau sklejone z dwóch klepek deski barlineckiej

 

9

 

Od góry rączki wykonane z iroko (dzięki Aga :), wiśnia (dzięki Marek :) i na dole merbau. Okładziny zostały pokryte pokostem lnianym a z ciekawostek środkowa rączka została pokryta klejem cyjanopanowym z około 6 tubek.

 

10

 

A tu już końcowy efekt - na wykonanie czekają jeszcze dwa noże które mam nadzieję skończę już niedługo

Go to top